
Oly’ illúzióromboló tud lenni, mikor egy alapvetően csinos nő slamposan jár-kel. A legelegánsabb öltözetet is elrontja egy ilyen „majomszerű” tartás.
A hanyagtartás egyik szembetűnő ismérve az előre eső vállak. Ezt a tartáshibát a lapockák között elhelyezkedő izmok (rombuszizmok, trapézizom) gyengesége, illetve nem használata okozza.
Mivel mindennapi tevékenységeinket alapvetően magunk előtt végezzük, sajnos ezek az izmok a hátunkon túlnyúlnak, elgyengülnek, nem tudják ellátni funkciójukat (= a vállöv hátrahúzását). Ennek az előreeső vállak, görnyedő hát, előrébb kerülő fejtartás, s ennek következtében túlterhelt és sajgó vállövi-nyaki izmok az eredménye.
Ellenszere: lapockazáró gyakorlatok végzése, melyek közül az egyik leghatásosabb az úgynevezett evezés.
Az evezést rendkívül sokszínűen tudod az edzésprogramodba építeni, az egészen kezdő verziótól, a brutálisan haladóig. Eszköz nélkül is végezheted, de eszközökkel még hatásosabb: súlyzóval, rúddal, gumikötéllel, csigás gépen, trx-szel, evezőgéppel stb. Lehet kétkezes, szimmetrikus, váltott vagy akár egykezes gyakorlat. Ülve, állva, döntött törzzsel. Ha döntöd a törzsed, még a mélyhátizmaidat is bevonod a munkába.
Bármelyiket is választod, a legfontosabb, hogy csak akkor éred el a kellő hatást, ha a gyakorlat végpontján közelíted a lapockáidat a gerinced felé. Nem elegendő csupán a könyök hátrahúzása, össze kell húznod a lapockáidat is. Amikor pedig visszaengeded a súlyt vagy a saját testsúlyodat, végezd lassan és engedd szétnyílni a lapockákat, hogy majd az újbóli összehúzás minél nagyobb erőkifejtést kívánjon a hosszabb mozgáspálya miatt.
Az evezés minden héten szerepeljen az edzésprogramodban!
És ahogy a nagymamák mondják: Húzd ki magad, édes lányom/fiam! :)))
Ebben a témában olvasd még el ezt a cikkemet is: Felső keresztezett szindróma (Upper crossed syndrome)