MEDENCEPOZÍCIÓ
A medence neutrális helyzete az, amit az anatómiai alaphelyzetnek tekintünk. Különböző mozgásaink során vagy elmozdul ebből a pozícióból, vagy éppen azzal teszünk jót a testünknek, főleg a gerincünknek, ha megőrizzük ezt a neturális, semleges helyzetet.
🪣 Ha meg akarjuk találni a saját neutrális pozíciónkat – mert természetesen ez is egyedi –, akkor a vizesvödör hasonlat szerintem nagyon találó és könnyen érthető.
Képzeljük el, hogy a medencénk egy vízzel telt vödör!
➡️ Amennyiben a vödröt (medencét) előrebillentjük, azaz kitoljuk a fenekünket (kacsafenék), a hasunk pedig előre esik, a víz a vödörből előrefele fog kifolyni. Ilyenkor a derekunknál a homorulat fokozódik.
⬅️ Amennyiben a vödröt hátrafelé billentjük el, azaz a fenekünket túlzottan magunk alá húzzuk, ezzel a derekunkból ugye eltüntetjük a homorulatot, akkor a vödörből a víz hátrafele fog kifolyni.
⏺ A semleges medencehelyzetben a vödör éppen középen áll, a víz sem előre- sem hátrafele nem folyik ki belőle. Így én azt szoktak kérni, hogy billentsd el maximálisan előre, majd billentsd maximálisan hátra és a kettő között félúton lesz a neutrális helyzeted.
Azért fontos ennek a helyzetnek a megismerése és a megtartás képességének fejlesztése, mert az ágyéki gerinc is ilyenkor van semleges helyzetben s ilyenkor optimális a terhelés rajta. Ennek akkor van különösen nagy jelentősége, ha olyan mozdulatot tennénk, amely a terhelést növeli, vagy olyan nagy súlyt kell megmozdítanunk, mely a nem neutrális helyzetben sérülést okozna a gerinc egyes képletein.
A neutrális medence- és gerincpozíció tehát egy fontos eleme a gerincvédelemnek, a sérülések megelőzésének. Sok alapmozgásmintánknak a kötelező eleme.
☝️ Mielőtt megint jönnek a „szakemberek”: nem tartjuk mindig ebben a helyzetben a medencét! Sőt, kifejezetten szükséges minden irányban kimozgatni. De ne keverjük a szezont a fazonnal! A terhelési viszonyoktól függően elvárt a neutrális helyzet megtartása a mozgások közben.