CORE-STABILIZÁCIÓ
Ezt a képet a SZUPERLÉTRA csoportomban osztottam meg a napokban, illusztrációként használtam ahhoz, hogy a karmozgások közben milyen törzsizomaktivitások figyelhetők meg. Nem is figyeltem pontosan a részleteket a srácon, csak egy gumiköteles kargyakorlatot kerestem.
De aztán jobban megnéztem és észrevettem, hogy a derék körüli izmok aktivitása ezen a képen még szabad szemmel is jól látható. Mert ugye ezeket az aktivitásokat EMG-vel végzett vizsgálatokkal igazolták már pár évtizeddel ezelőtt, de ha valakinek ilyen szépen kidolgozott teste van, akkor bizony láthatóvá válik az, amit a gépek is mérnek.
Nézzétek meg, hogy a bekeretezett részen, a nyilakkal jelölt helyen milyen szépen bekapcsolnak a hasizmok, amikor megemeli a karjait a gumikötelek ellenében.
Azaz a core-stabilizáció alaptételét láthatjátok:
PROXIMAL STABILITY – DISTAL MOBILITY,
magyarul: a központ stabilitása szükséges a végtagok mozgásához.
Ha a törzsed stabil, a karodat hatékonyan tudod használni. Ezt az idegrendszered is tudja és anélkül, hogy akaratlagosan kellene ráfeszítened, automatikusan kapcsolja a törzsizmaidat egy ilyen erőteljes karmozgásnál (kisebbnél is, csak az kevésbé látványos).
A gerincstabilizáló (core-stabilizáló) órákon ezt az automatizmust igyekszünk tanítani és gyakorolni. Például a TripleX training második, stabilizáló szakaszában, vagy a TripleX stability órákon.