🙌🏻 MASSZÁZS VÁRANDÓSAN? 🤰🏻
(Kértétek, hogy tegyem oszthatóvá ezt a posztot és videót, hát íme ☺️)
Sokszor merül fel a kérdés, hogy egy kismamának szabad-e masszázsra mennie. És sajnos sok helyen hallani, hogy nem szabad. A miértre olyan homályos válaszok érkeznek, hogy vérbőséget okoz (???) és koraszülést eredményezhet. Nos, erre csak azt szoktam mondani, hogy ha egy masszázs be tudná indítani a szülést, akkor nem adnának oxitocint a kórházban, hanem hívnának egy masszőrt.
🙌🏻 A masszázs az egyik legjobb fájdalomcsillapító, nyugtató, relaxáló eszköz, ami lényegesen jobb választás, mint a gyógyszerek. Mivel mindezekre egy kismamának is szüksége van, sőt, nekik aztán kiemelten, akkor miért ne alkalmaznánk?
🤓 Tanulmányok is bizonyítják, hogy a várandósság alatt rendszeresen végzett masszázs – amellett, hogy a szövetek lazításával már eleve fájdalomcsökkentő hatást ér el – hormonális változásokat is eredményez, méghozzá mérhetően csökkenti a kortizolszintet (stresszhez kapcsolódó hormon) és növeli a dopamin- és szerotoninszintet (“boldogsághormonok”). Így összességében bizonyítottan csökkenti a depresszió esélyét és jobb hangulatot, közérzetet eredményez.
Amiért a kismamáknak (is) abszolút ajánlott a masszázs:
✔️csökkenti a derék- és medenceövi fájdalmakat
✔️javítja a keringést
✔️csökkenti a vizesedést
✔️javítja az alvásminőséget
✔️ nyugtató hatású, csökkenti a feszültséget
Ha belegondolunk, hogy milyen változásokkal jár együtt a várandósság, szinte tökéletes kiegészítése a fizikailag aktív, sok mozgással teli életvitelnek ebben a szenzitív időszakban, hiszem nagy mértékben javítja az életminőséget, közérzetet.
☝🏻 Az viszont fontos, hogy képzett szakemberhez menjen masszázsra a kismama. Olyanhoz, aki magabiztos egy ilyen speciális igényű vendég kezelésében.
Amire oda kell figyelni:
🔸A legkényelmesebb testhelyzet az oldalfekvés. Ezért az egyes fogásokat úgy kell átalakítani, hogy ebben a testhelyzetben is kivitelezhetők legyenek és a terapeuta testhelyzete is ergonomikus maradjon.
🔹Erős fogásokat, kisfelületű, pontszerű nyomásokat ne alkalmazzunk!
🔸Az alsó végtagon mélyre hatoló, erőteljes fogásokat ne alkalmazzunk!
🔹Az alsó végtagon mindenképpen „felfele”, tehát a szív irányába tartó tolásokat, simításokat végezzünk!
🔸A hasat csak akkor kezeljük, ha a kismama ezt kéri és akkor is csak rendkívül gyengéd, lassú, simító mozdulatokkal, mely közben biztonságban érzi magát az anyuka és tud lazítani.
🔹A mellkason szintén óvatosan dolgozzunk, a mell mirigyállományát ne nyomjuk meg!
🔸Határozottabb mozdulatokat használhatunk a nyak-vállövi területen, illetve a derék-keresztcsont táján (de itt sem erőseket!).
🔹 A derékon, keresztcsonti területen nagy felületű, tompa, lassú technikák alkalmazzunk és kérhetünk közben medencemozgatás is (lásd videó!).
🔸 Allergénektől mentes krémet, olajat stb. használjunk!
Saját tapasztalatom szerint a legkényesebb, masszázsra leginkább vágyó testrészek a derék-medence területe és a nyaki-vállövi régió. Ezeken a területeken a legnagyobb a terhelés a pocak és a mellek növekedése és ezek általa testhelyzet megváltozása miatt. A szövetek rövidülhetnek, összetapadhatnak, így rendkívül jóleső azok fellazítása. A deréknál különösen fontosnak tartom, hogy lazítsuk a széles ágyéki pólyát (fascia thoracolumbalis), mert a pocak előre húzásával egyre csak rövidül és a szülést követően nehezebb lesz a medencét visszaállítani az eredeti helyére, ha a rövidült fascia nem engedi. Erre mutatok a videóban egy remek aktív technikát, ahol a kismama a medence billentésével is besegít a szöveti lazításba. Hatalmas sóhajok szokták jelezni, hogy micsoda megkönnyebbülés ez számukra.